Fattoria degli Animali

Erasmus maj 2018 r.

W ramach programu POWER/ERASMUS czworo nauczycieli ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej w dniach 15 do 18 maja 2018r. brało udział  w unijnym programie „Ponadnarodowa mobilność kadry edukacji szkolnej” w La Fattoria degli Animali we Włoszech.

Podczas tego pobytu wytypowani nauczycieli mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych na wspomnianej farmie. Z niekłamanym zainteresowaniem dokonywali obserwacji pracy terapeutów z młodzieżą i osobami dorosłymi ze spektrum autyzmu i niepełnosprawnością intelektualną. Bliski kontakt z różnymi zwierzętami sprzyja uspołecznieniu i uspokojeniu osób ze spektrum autyzmu, czego podczas pobytu na farmie nauczyciele  niejednokrotnie byli naocznymi świadkami. 

La Fattoria degli Animali prezentuje się wspaniale. Znajdziemy tutaj sporo zwierząt (kozy, osły, gołębie), a niewątpliwym atutem tego miejsca jest troskliwe i właściwe podejście właścicieli, pracowników farmy do przyjeżdżających tam osób niepełnosprawnych, ze spektrum autyzmu.

Bardzo dobre wrażenie na polskich nauczycielach zrobiły zajęcia edukacyjne (przyrodnicze) prowadzone przez właściciela farmy w parku narodowym, a także warsztaty terapii zajęciowej. 

Pobyt we Włoszech był niebywale interesujący, pouczający i inspirujący. Uczestnicy owego wyjazdu uświadomili sobie, jak ważny w wychowaniu i edukacji osób ze spektrum autyzmu jest bezpośredni  kontakt z przyrodą i zwierzętami. Dzięki pobytowi we Włoszech nauczyciele zwiększyli swoje kompetencje językowe oraz poznali nowe formy i metody pracy z dziećmi niepełnosprawnymi. 

Mirosław Skrzydło