Fattoria degli Animali – maj 2019

Wizyta w La Fattoria degli Animali we Włoszech 

W terminie 14-19 maj 2019 roku, trzy nauczycielki  ze Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej w Bielsku-Białej wzięły udział w kolejnej projektowej mobilności w ramach partnerskiego projektu programu Power „Ponadnarodowa Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej” – „Dziecko ze spektrum autyzmu w szkole” POWERSE-2017-1-PL01-KA101-035601.

 

Spotkanie odbyło się we Włoszech w mieście Ladispoli. Podczas tego pobytu nauczyciele mieli okazję uczestniczyć w zajęciach terapeutycznych na wspomnianej farmie. Celem wizyty było zapoznanie się z metodami i formami pracy z dziećmi autystycznymi oraz dziećmi ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Właściciele farmy Agnieszka i Antonio oprowadzili nas po szkołach i placówkach w tej miejscowości. Kontakt był ułatwiony, bo Agnieszka to Polka, która od kilkunastu lat mieszka we Włoszech wraz z mężem Antonio (nauczyciel, radny). 

Odwiedziliśmy szkoły i zapoznaliśmy się z  zajęciami prowadzonymi z autystkami, ale główną część wyjazdu spędziliśmy na Farmie, obserwując życie właścicieli i wychowanków. Bliski kontakt z naturą, zwierzętami sprzyja rozwojowi ale także przysposobieniu do pracy i obowiązkowości. 

Młodzież i dorośli ze spektrum autyzmu pracują i przełamują swoje lęki pod opieką terapeutów. Nagrodą jest kontakt ze zwierzętami, który uspokaja i wycisza wychowanków. Bliski kontakt z naturą dobrze wpływa na rozwój osób ze spektrum autyzmu. 

Spotkanie w Ladispoli zakończyło się sukcesem. Nastąpiła bardzo pożyteczna wymiana doświadczeń. Dotyczyła ona m.in. metod i form pracy z dziećmi autystycznymi, zwiększenia kompetencji językowych uczestników, świadomości i rozumienia innych kultur.