17.04.2025 r. - Markowe Szczawiny
Kolejny raz meldujemy się w górach, tym razem w Masywie Babiej - Góry. Przyjemność obcowania z naturą była połączona z jej sprzątaniem. Była to coroczna akcja organizowana przez PTT, w której uczestniczyły zrzeszone koła turystyczne z różnych szkół Bielska i okolic.
Standardowo ruszamy z Hulanki o godzinie 8:00. Przejazd na przełęcz Krowiarki z przerwą zajął nam około 2 godzin.
Na szlak wyruszamy o godzinie 10-tej. Zgodnie z zapowiedziami pogodowymi nie spodziewamy się sprzyjającej aury. Jednak w trakcie marszu deszcz szczególnie nam nie dokucza. Do przejścia mamy niespełna 10 kilometrową trasę, ale z łagodnym profilem wysokościowym.
Zaczynamy od wysokości ponad 1000 m n.p.m. i jest więcej schodzenia niż wchodzenia. Po drodze mijamy Mokry Stawek i odbicie szlaków na szczyt Babiej Góry (trochę kusi ;).
Spacerkiem docieramy do schroniska na Markowych Szczawinach, gdzie jest zasłużony odpoczynek. Oprócz nas w schronisku spotykamy inne grupy. Jest baaardzo tłoczno. O dziwo na szlaku nie znajdujemy zbyt wiele śmieci, co cieszy.
Zejście jest już bardziej strome, jednak wszyscy dobrze sobie radzą na mokrej nawierzchni. Do przejścia pozostaje 3 km i różnica wysokości około 300 m.
W Markowej na wspólnym ognisku spotykają się wszystkie grupy biorące udział w akcji sprzątania Beskidów. Jest wspólne zdjęcie i wspólne pieczenie kiełbasy. Przejazd do Bielska był już bezproblemowy i udało się wrócić nieco wcześniej.
Dziękujemy za wspólny wyjazd i już teraz zapraszamy na nasze ostatnie spotkanie w tym roku szkolnym. Informacja już wkrótce.