Pola Nadziei - Szkolna stronka'15

Archiwum > 2008/09
Wpisała: A.Ochodek-Bauer
05.10.2008.
W tym roku po raz czwarty uczestniczymy w międzynarodowej akcji "Pola Nadziei".
"Pola Nadziei" są programem, który powstał 50 lat temu w Szkocji. Ideą założycielki Marii Curie Cancer było pozyskiwanie funduszy na utrzymanie hospicjów a także edukacja i uwrażliwianie społeczeństwa na los terminalnie chorego człowieka. Symbolem programu jest żonkil - symbol nadziei. Program ten funkcjonuje w Polsce od 10 lat. Akcje na terenie naszego kraju zainicjowano w Krakowie. W Bielsku-Białej "Pola Nadziei" prowadzi od 4 lat Salwatoriańskie Stowarzyszenie Hospicyjne. Zbieramy również pieniądze na stacjonarne hospicjum im. Jana Pawła II.

Sadzimy żonkile
29.10.2008
Podczas wielkiej akcji zbierania cebulek żonkili, które są symbolem akcji nadziei udało nam się zebrać ponad 170 roślin. 22 października zasadziliśmy je na przygotowanej przez uczniów naszej szkoły rabatce, która jest naszym Polem Nadziei. Część cebulek zostanie przekazana już w listopadzie do zasadzenia uczniom Szkoły Westerton w Leeds, w Wielkiej Brytanii, z którą rozpoczęliśmy współpracę w ramach realizacji projektu "Comenius". Oby żonkile wyrosły i na ich Polu Nadziei.

Pola Nadziei 2009
19.04.2009
Tegoroczna akcja "Pola Nadziei" dobiega już końca. W ostatnich tygodniach odbyło się wiele imprez, które miały na celu przypomnieć uczniom i nauczycielom o osobach cierpiących i umierających w hospicjach.
Przed Świętami Wielkanocnymi odbył się kiermasz ozdób i kartek świątecznych. Prócz rzeczy przygotowanych przez naszych uczniów i nauczycieli mogliśmy zaopatrzyć się w kartki wykonane przez dzieci ze szkół w Wielkiej Brytanii i Rumunii współpracujących z nami w ramach programu Comenius. Zebraliśmy 364,95 zł.
W okresie Wielkiego Postu uczniowie klas 1-3 zbierali w swoich domach drobne datki do puszek z Jałmużną Wielkopostną. Udało im się zgromadzić aż 500 zł. Zbieraliśmy również datki podczas rozprowadzania wśród nauczycieli i rodziców naszej szkoły naklejek żonkilowych. Uzyskaliśmy w ten sposób 138 zł.
8 kwietnia tego roku odbył się w naszej szkole czwarty Dzień Żonkila. Większość uczniów ubrała się w tym dniu w ubrania w kolorze żółtym, który tak jak żonkil symbolizuje nadzieję. Tego dnia odbyło się przedstawienie o tematyce przemijania, a także wszystkie klasy wykonały sobie wspólne zdjęcia. Zysk z ich sprzedaży zasili również konto powstającego w Bielsku-Białej Hospicjum im. Jana Pawła II.
Łącznie w tym roku w całej akcji "Pola Nadziei" udało nam się zebrać ponad 1700 zł. Dziękujemy wszystkim ofiarodawcom za ten dar serca!

Pola Nadziei 2010
11.11.2009.
Po raz piąty nasza szkoła przystąpiła do akcji "Pola Nadziei". Dzięki niej staramy się uwrażliwić ludzi na problem osób nieuleczalnie chorych i cierpiących. Zbieramy również fundusze na powstające pierwsze w Bielsku-Białej stacjonarne Hospicjum im. Jana Pawła II. W październiku zasadziliśmy cebulki żonkili zebrane wśród uczniów na szkolnym Polu Nadziei, które przygotowało Kółko ogrodnicze. Uczestniczyliśmy także w uroczystym rozpoczęciu tegorocznej edycji akcji, które odbyło się tradycyjnie w Kościele NMP Królowej Polski w Bielsku-Białej. Otrzymaliśmy tam także cebulki żonkili, które wsadziliśmy już do naszej szkolnej rabatki żonkilowej. Nasze cebulki pojechały również do Rumunii, do szkoły z która współpracujemy w ramach programu Comenius. Tam zostaną zasadzone w rabatce, a uczniowie poznają cele i założenia akcji "Pola Nadziei".