Niebieska Gala - Szkolna stronka'15

Archiwum > 2014/15 > Imprezy szkolne
Wpisała I.Nawara
9.04.2015 r.

Dnia 2 kwietnia świat z inicjatywy ONZ po raz ósmy obchodził Międzynarodowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W ramach obchodów ponad 2000 budynków w 180 miastach i 48 krajach zmieniło swój kolor na niebieski, zgodnie z ideą globalnej akcji LIGHT IT UP BLUE.
W Polsce, mimo coraz większej świadomości społecznej wobec osób z autyzmem, ich dostęp do przestrzeni publicznej pozostaje ograniczony. Niezrozumienie oraz stygmatyzacja to główne powody, przez które osoby z autyzmem i ich rodziny nie biorą czynnego udziału w życiu społecznym i kulturalnym.
Nasza szkoła od kilku lat pragnie szerzyć idee projektów przyjaznych dla osób z autyzmem. Już po raz kolejny celebrowaliśmy Międzynarodowy Dzień Wiedzy na Temat Autyzmu. W tym roku , w dostojnych progach Teatru Polskiego, zorganizowaliśmy NIEBIESKĄ GALĘ. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz oświatowych i samorządowych naszego miasta, członkowie stowarzyszeń i fundacji działających na rzecz osób z autyzmem, , pracownicy poradni psychologiczno-pedagogicznych, nauczyciele bielskich placówek integracyjnych i specjalnych oraz uczniowie naszej szkoły wraz z rodzinami. Ku naszej ogromnej radości niemal wszystkie miejsca w teatrze były zajęte.
Galę rozpoczęła Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 6 Integracyjnej Pani Natalia Trela. Powitała zebranych gości i podkreśliła słuszność idei integracji, w oparciu której nasza szkoła pracuje już wiele lat.
O autyzmie, jako zaburzeniu uznanym za jeden z najpoważniejszych problemów zdrowotnych świata, opowiedziała nauczycielka szkoły Pani Iwona Nawara-Przybyła.
Swoimi przemyśleniami na temat wychowania dziecka z autyzmem, jego edukacji i terapii, podzielił się z zebranymi Pan Ryszard Bryzek -zastępca prezesa bielskiego oddziału Krajowego Towarzystwa Autyzmu, a prywatnie tata Igora-ucznia naszej szkoły.
Pasję do nauki i nauczania uczniów oraz nauczycieli naszej szkoły pokazała bardzo obrazowo prezentacja multimedialna, którą przygotowała Pani Monika Koczur.

Magię teatru, w teatrze oczywiście , zaprezentowali uczniowie szkoły w przedstawieniu opartym na opowieści ,,Oskar i pani Róża,,. W czasie przygotowań czuwała nad nimi Pani Iwona Żolińska, dzięki której wszystko zostało dopięte na ostatni …dzwonek. Młodzi aktorzy zachwycili publiczność swoim profesjonalizmem i wzruszyli do łez autentycznością.
Po głośnych brawach dzieci odśpiewały szkolny hymn, którego uczyły się pod czujnym okiem i uchem Pani Aleksandry Zuber.
Potem nastąpiła chwila pełna wdzięczności. Symboliczne bukiety z niebieskich róż otrzymały osoby, które w sposób szczególny przyczyniają się do poprawy jakości życia osób z autyzmem.
Po pożegnaniu i pamiątkowych zdjęciach teatr zaczął pustoszeć. Goście wychodzili jakby bardziej niebiescy…..
To był wspaniały dzień!
Organizatorzy składają serdeczne podziękowania wszystkim, którzy zaangażowali się w przygotowanie NIEBIESKIEJ GALI oraz dziękują Szanownym Gościom za przyjęcie zaproszenia na uroczystość.