Comenius 1 - Szkolna stronka'15

Przejdź do treści

Menu główne:

Archiwum > 2008/09
wpisała: J.Pyrgies
28.10.2008
Nazywam się Beatriz Ortega Martinez. Pochodzę z Hiszpanii, z Guadalajary. Jestem animatorką, pracuję z dziećmi autystycznymi. Znam język migowy. Interesuję się tańcem, muzyką i sportem. Uwielbiam teatr, podróże i kulturę innych krajów. Poprzez wspólne zajęcia mam nadzieję przybliżyć uczniom naszej szkoły język i kulturę mojego kraju.
Kiedy przyjechałam do szkoły goszczącej mile zaskoczyły mnie plakaty o Hiszpanii, które uczniowie zawiesili na tablicach, w korytarzach i klasach. Ponieważ nie znam polskiego, a oni hiszpańskiego, ten sposób powitania wydaje mi się najlepszy.
Szkoła jest prawie taka jak ją sobie wyobrażałam. To miejsce gdzie uczniowie ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi całkowicie integrują się z dziećmi zdrowymi. Integracja jest realizowana poprzez pomoc nauczycieli wspomagających pracę uczniów, którzy wymagają takiej pomocy.
Edukacja w tym typie szkół polega na indywidualnej pracy z uczniem. Dzięki temu jego potrzeby są bardziej dostrzegalne a jemu samemu jest łatwiej osiągnąć cele zwarte w programie nauczania.

Życie szkoły jest niezwykle dynamiczne i opiera się na wzajemnej współpracy, co pozwala na budowanie idealnej atmosfery wśród uczniów i nauczycieli.
Jestem bardzo szczęśliwa, że mogę uczestniczyć w zajęciach dodatkowych. Ostatnio wyjechałam na konferencję do Warszawy z moim opiekunem, Joanną Pyrgies. Nauczyłam się tam jak prowadzić lekcje języka obcego. Miałam okazję również spotkać innych asystentów programu Comenius.
Mam nadzieję, że podczas mojego pobytu nauczę się polskiego, czegoś więcej na temat polskiej kultury i systemu edukacyjnego w Polsce.

Beartriz Ortega
Konferencja - "Stymulowanie aktywności twórczej dzieci."
Wpisała: M.Bąk
15.02.2009

W dniach 19 do 25 stycznia gościliśmy nauczycieli i uczniów ze szkół partnerskich z Anglii, Rumunii i Turcji, z którymi współpracujemy od września br w ramach programu Comenius. Podczas pięciodniowego pobytu nasi goście mieli możliwość poznania specyfiki pracy naszej szkoły, mogli porozmawiać z nauczycielami i specjalistami pracującymi w naszej placówce.
Punktem kulminacyjnym spotkania była konferencja międzynarodowa, poświęcona rozwijaniu kreatywności u dzieci. Goście z zagranicy i nasi nauczyciele mówili o stosowanych i wypróbowanych metodach rozwoju twórczego dzieci w swoich krajach, a po południu uczestniczyli w warsztatach przygotowanych przez nauczycieli i specjalistów naszej szkoły. Pani Małgorzata Mroziak zaprezentowała metodę ruchu rozwijającego Weroniki Sherborne; Panie Iza Łobaza i Monika Koczur pokazały metodę komputerową EEG_Biofeedback, wspomagającą uczenie się, a Pan Jarek Matoga wraz ze swoimi podopiecznymi zaprezentował grę sportową "boccia
Dla dzieci z rumuńskiej szkoły Horea pobyt w Polsce był również wielkim przeżyciem. Można powiedzieć o "przyjaźni od pierwszego wejrzenia". Dzieci były goszczone przez rodziny uczniów klasy Vb. Dla polskich dzieci była to świetna lekcja języka angielskiego. Dziecięce łzy na pożegnanie były dla nas nauczycieli sygnałem, że warto nie tylko uczyć, ale również poświęcić niejednokrotnie swój prywatny czas i angażować się w projekty międzynarodowe.


Pobyt w Rumunii
Wpisała: M.Bąk
06.04.2009

W dniach 23 do 27 marca 2009 dziewiętnastu uczniów z klas piątych i szóstych wraz z nauczycielami wyjechało w ramach programu Comenius do Rumunii do malowniczego miasteczka Simleu Silvaniei.
Celem wizyty było poznanie codzienności szkolnej, systemu nauczania oraz specyfiki szkoły rumuńskiej. Dla naszych uczniów była to możliwość bezpośredniego kontaktu z dziećmi, z którymi nawiązały już wcześniej kontakt listowy bądź mailowy.
Podczas pobytu braliśmy udział w imprezach kulturalnych i wielu spotkaniach przybliżających nam kulturę i obyczaje tego pięknego i ciekawego kraju. W Simleu Silvaniei mieliśmy możliwość zobaczyć:
- muzeum holokaustu,
- ruiny domu naszego rodaka Stefana Batorego,
- Ratusz Miejski,
- okoliczne kościoły i Bic Monastyr (Klasztor) oddalony 5 km od szkoły.
Udaliśmy się na pełną niezapomnianych wrażeń wycieczkę wraz z dziećmi z Rumunii i partnerami z pozostałych krajów szlakiem klasztorów. Miejscem, które zrobiło na nas szczególne wrażenie był "Wesoły Cmentarz" Sapumanta wpisany na Światową Listę Zabytków "UNESCO" (jedyny w Europie) oraz klasztor Barsana Monastyr.
Było to również spotkanie robocze, podczas którego mieliśmy możliwość podzielić się doświadczeniami dotyczącymi aktywizujących metod nauczania stosowanych w Anglii, Turcji, Rumunii oraz w Polsce. Uczniowie rumuńscy bardzo aktywnie uczestniczyli w zajęciach prowadzonych przez nauczycieli z zagranicy.
Przeżyliśmy wspaniałe przygody, zachwyciła nas gościnność i życzliwość Rumunów. Nawiązane przyjaźnie a nawet pierwsze miłości przetrwają na długo.
Wyjazd do Turcji
Wpisała: M.Bąk
02.06.2009

W dniach 18 do 22 maja br. nauczyciele naszej szkoły udali się na spotkanie robocze do szkoły partnerskiej w Turcji, do miejscowości Kahramanmaras w ramach programu Comenius. Wizyta miała na celu nie tylko poznanie codzienności szkolnej, systemu nauczania oraz specyfiki szkoły tureckiej; było to także spotkanie podsumowujące pierwszy rok naszej międzynarodowej współpracy.
Podczas pobytu braliśmy udział w imprezach kulturalnych i wielu spotkaniach przybliżających nam odmienną kulturę i obyczaje tego ciekawego i odległego zakątka Azji.
Mieliśmy możliwość zobaczyć program artystyczny przygotowany przez wszystkie szkoły tureckie z Kahramanmaras, z okazji obchodzonego 19 maja "Dnia Sportu" na stadionie miejskim. Mimo iż, był to dzień ustawowo wolny od zajęć edukacyjnych uczniowie wszystkich szkół wraz z nauczycielami i rodzinami uczestniczyli w tych obchodach.
Nasi partnerzy z Turcji zorganizowali dla nas wycieczkę do muzeum mozaiki i ogrodu zoologicznego w miejscowości Gaziantep.
Było to również spotkanie robocze, podczas którego mieliśmy możliwość podzielić się doświadczeniami dotyczącymi aktywizujących metod nauczania stosowanych w naszej szkole i w szkole rumuńskiej na lekcjach języka angielskiego. Pan dyrektor z Anglii przygotował dla uczniów klas starszych prezentację multimedialną o Wielkiej Brytanii. Uczniowie chętnie uczestniczyli w zajęciach przez nas przygotowanych. Było to dla nich również wielkie przeżycie, ponieważ po raz pierwszy w historii szkoły gościli nauczycieli z zagranicy.


Targi Comenius
Wpisała: M.Bąk
04.05.2009

Dnia 27 kwietnia w Katowicach odbyły się Targi COMENIUS zorganizowane przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji. Dwadzieścia szkół z województwa śląskiego miało możliwość zaprezentowania swojego dorobku z programu partnerskiego COMENIUS uczestnikom konferencji, - szkołom, które jeszcze nie uczestniczyły w projekcie, a zamierzają rozpocząć współpracę z zagranicą.
Byliśmy dumni, że na ponad 800 szkół, zostaliśmy zaproszeni.

 
Copyright 2015. All rights reserved.
Wróć do spisu treści | Wróć do menu głównego